…Deni…

Denisse JURICKOVA

“DeniART”

deniartcz

The greatest relaxation is immersing yourself in colors, lines and materials, discovering, experimenting, learning and playing, returning to childhood years where time did not exist. Perceiving only oneself and one's inner space and creating a unique perception of the surrounding world through art, creation and creative activity.

I try to connect my passion for art and creation, I love colors, contrasts, different experiments, I like to surround myself with nice things.

Creation has accompanied me my whole life, in recent years, in addition to painting, I have also devoted myself a lot to digital creation (drawing, painting, collage), creation from paper, recycling and the production of decorations and postcards. It is a form of relaxation and rest for me.

I like to share my hobby with others in the form of videos and photos, where I let viewers see more into the creative process and hopefully inspire them and encourage them to "create together".

Narodila se v Brně v roce 1985. Vystudovala osmileté gymnázium. Poté studovala na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obory Výtvarná výchova a Speciální pedagogika se zaměřením na vzdělávání. Před studiem VŠ prošla ateliérem Aleše Chalupy a půlročním kurzem Fakulty výtvarných umění FAVU VUT na zámku v Kuřimi. Mnoho let pracovala s předškolními dětmi jako učitelka v mateřské škole. Ve svém volnu se věnuje svému celoživotnímu koníčku a to je kreativní tvoření (malba, kresba, digitální tvorba, mixmedia, messyart, junkjournaling, scrapbook, artbook, dekorace, koláže, háčkování, výroba mýdel&svíček, ruční tvorba, recyklace, postcrossing, tvorba pohlednic, tvoření a úprava webových stránek a mnoho dalšího). Do budoucna by ráda vydala první knihu a věnovala se svojí umělecké dráze naplno.

a text message with a picture of a woman's face
a drawing of a horse with a green mane
a woman holding a pink cup of coffee
an abstract painting of a heart on a blue background

Deni

a sketchbook with a cup of coffee next to it
a yellow and white logo with the word trovia holka

Momentálně se hodně věnuji digitální tvorbě A maluju obrazy (akryl, akvarel, olej, kombinovaná technika)


ráda využívám i prvky upcyclingu a recyklace

můj kufřík z dětství

Copyright 2021 DeniArt Všechna práva vyhrazena.


Veškerý obsah této internetové prezentace je chráněn podle autorského zákona, zákona o ochranných známkách. Texty, výtvarná, fotografická a jiná díla zde se nacházející jsou chráněna každé zvlášť i v celku, včetně jejich uspořádání a bez prokazatelného souhlasu autora je výslovně zakázán jejich kopírování a další šíření jakýmkoliv způsobem.